RD B52

BD B52, Bulharská 52, Bratislava, Slovakia
150 sqm
2018 – 2019

Photography : Welinna

Prestavba a dostavba rodinného domu na Bulharskej ulici č. 52 rešpektuje podstatu miesta a pôvodný archetyp dvojdomu so sedlovou strechou, ktorý je dodnes neoddeliteľnou súčasťou uličnej zástavby. Prístavba, s rozmerným zasklením orientovaným na juhovýchod, oddelila záhradu od rušnej ulice a dialógom so záhradou rozširuje dennú časť domu o komfortnú obývačku s väzbou na protiľahlú odpočinkovú exteriérovú terasu.

Hlavný vstup sprístupňuje zádverie s technológiou za šatníkom a hosťovské WC. Zádverie voľne prechádza do priestoru centrálne situovanej jedálne s jednoramenným schodiskom, ktorého súčasťou je kuchynský kút. V plynule nadväzujúcom priestore prístavby je situovaná obývacia izba. Denná zóna je prepojená so spálňou. K rodičovskej izbe prislúcha priechodný šatník a rodičovská kúpeľňa.

Nočná časť v podkroví domu zahŕňa otvorený multifunkčný priestor. Loft komunikuje s prízemím cez minimálnu bariéru zábradlia. Podkrovie dopĺňa samostatná kúpeľňa a dvojica detských izieb, ktoré formálne delí nábytkový blok šatníka.

Na monochromatickom základe vyniká kresba prírodných materiálov. Kompozíciu dotvárajú precízne detaily zariadenia zhotoveného na mieru a vybraný mobiliár s doplnkami. Podlažia prepája vzdušné zavesené celooceľové schodisko.

Prízemie sprevádza kombinácia pohľadových betónových plôch steny a stropu, ku ktorým sú ladené vstavané kusy nábytku v kontraste k bielym plochám stien. Plochy podlahy zjednocuje masívna drevená dubová podlaha farebne ladená k pohľadovým betónom. Preplávajúca dispozícia spálne prízemia vrcholí svetlým grafickým veľkoformátovým akcentom obkladu rodičovskej kúpeľne.

Prírodné lino na podlahe v podkroví sú farebne zjednotené s pohľadovým betónom. Plochy šatníka ladia so stenami a podčiarkujú farebnosť a štruktúru priznaného krovu. Kúpeľňa je riešená bielou matnou mozaikou doplnená o farebnú stierku v odtieni špárovacej hmoty.